jak vybrat správnou velikost kola?

 

 

Pokud chystáte koupit nové kolo, nesmíte zapomenout, že základem vaší spokojenosti je správný výběr. Ale jak na to, když je jich tolik? 

Abyste se v široké nabídce zorientovali, připravili jsme pro vás stručného průvodce. První a zásadní otázka je, jak budete kolo používat? To znamená jak často, po jakých cestách a v jakém terénu. Čím přesněji si dokážete odpovědět, tím konkrétnější získáte představu o správném kole.

Horské kolo

Je konstruováno pro jízdu v přírodě a těžkém terénu (bláto, kamery, kořeny). Díky novým lehkým materiálům však horská kola jedou velice dobře i po silnici. Dle předpokládaného zatížení je třeba vybírat vhodnou cenovou kategorii kola. Pro jízdu v lehčím terénu bohatě postačí modely s nižší výbavou, naopak pro těžší terén a pravidelné zatížení je vhodné pořídit kolo ze středních a vyšších kategorií, které poskytují lepší odolnost a funkčnost komponentů včetně odpružení a sportovně laděné jízdní vlastnosti rámů.

29“ horské kolo

Jednoznačnými přednostmi 29“ kol jsou:

·         lepší setrvačnost (po rovinách a ve zvlněném terénu)

·         lepší průchodnost těžkým terénem (menší nájezdový úhel na překážku)

·         pohodlnější jízda v rozbitém terénu

·         větší styčná plocha s povrchem

Naopak nevýhodou je:

·         vyšší hmotnost

·         náročnější ovládání

27,5“ kola 

Jejich uplatnění je u horských kol pro nižší postavy (do 180 cm) a především pro dámská horská a celoodpružená kola a to hlavně díky lepší ovladatelnosti a nižší hmotnosti.

 

Celoodpružená kola

Je třeba dělit dle výšky zdvihů a průměrů kol, které zásadním způsobem ovlivňují vlastnosti kola.

100-120 mm 27,5“ a 19“ – lehká sportovní kola, která se efektivitou jízdy blíží pevným rámům. Jak zadní tlumič, tak přední vidlice se dají zcela zablokovat, čímž se eliminují ztráty výkonu v nežádoucím „pohupování“ a při odemknutí tlumičů je kolo velmi pohodlné v těžkém terénu.

140-160 mm a 27,5“ - stále populárnější enduro kola, na kterých se dá velmi obstojně vyjet každé náročné stoupání, ale to pravé nastává v těch nejtěžších sjezdech.

160 mm a více - sjezdová kola

Krosová kola

Jsou určena pro jízdu po silnici a v lehkém terénu. Tato kola poskytují oblíbený kompromis mezi rychlostí silničních kol a odolností horských kol. Nejlépe vám poslouží na cyklostezkách, polních cestách, při víkendových vyjížďkách, pohodových výletech i cestách do práce.

Trekingová kola

Konstrukcí rámu a vybavením jsou velmi podobná krosovým kolům, pouze jsou vybavená o veškeré doplňky pro silniční nebo městský provoz (blatníky, stojan, nosič, košík, světla). Jsou tedy určená pouze pro jízdu po silnicích či cyklostezkách, často nemají odpružené přední vidlice.

Silniční kola

Jsou určená pro ryze sportovní vyžití pouze na kvalitních silnicích. Většina silničních kol se dnes nabízí na karbonovém rámu, který poskytuje ještě větší pevnost, lepší přenos síly z pedálů na zadní kolo a nižší hmotnost.

 

Jak vybrat správnou velikost kola?

Velikostí kola se vždy udává výška sedlové trubky od středu šlapací osy po horní okraj sedlové objímky. 

 

 

Tato výška se uvádí v centimetrech, palcích či v konfekčních velikostech (XS, S, M, L, XL, XXL). Vždy je třeba myslet na to, že čím je rám vyšší, tím je také delší (vzdálenost řidítek o sedadla). Velikost rámu již neurčuje jeho délku, která se u jednolivých výrobců při stejné výšce (např. 19") může výrazně lišit. Správná délka je v praxi důležitější než to, jestli budete mít sedadlo vytažené o 2 cm více nebo méně. Proto přiloženou tabulku berte pouze jako orientační. Vždy je nejlepší si velikost kola přímo na prodejně vyzkoušet a projet!

 

Výška postavy Horská kola Krosová kola Silniční kola
150-160 cm 15-16", XS-S 16", S 47-50 cm
161-170 cm 17-18", M 18-19", M 52-54 cm
171-180 cm  18-19", M 19-20" M-L 54-56 cm
181-190 cm 19-21", M-L 21-22", L-XL 58-60 cm
190-200 cm  22-23", XL-XXL 23-24", XL-XXL 60-60 cm

 

Dětská kola

Velikostí dětského kola se neuvádí velikost rámu jako u dospělých kol, ale vždy pouze průměr kol. Proto se reálná velikost kola ve stejné kategorii (např. 24") může lišit.

 

Věk dítěte Výška postavy Průměr kol
2-3 roky 85-100 cm 12" (odrážedlo)
3-5 let 90-110 cm 16"
5-9 let 110-135 cm 20"
9-13 let 130-155cm 24"
11a více let 145 a více cm 26"